Bardzo się cieszę, że po kilku latach „ukrywania” w płatnych wersji metodyki Rational Unified Process (RUP) IBM uwolnił ją publikując bezpłatną jej wersję zwaną OpenUP – Open Unified Process.

Open Unified Process (OpenUP) jest częścią szablonu procesów Eclipse’a Eclipse Process Framework (EPF) o którym pisałem kilka dni temu.

image Można powiedzieć, że proces OpenUP jest bratem procesu RUP. Z dokumentacji procesu OpenUP  można dowiedzieć się, iż opisywany proces jest iteracyjny, minimalny, kompletny i rozszerzalny. Ponadto podobnie jak w RUP w obrębie procesu występują cztery fazy:

  • rozpoczęcie (ang. inception),
  • opracowanie (ang. elaboration),
  • wytworzenie (ang. construction),
  • przekazanie (ang. transition).

W obrębie każdej fazy może występować wiele iteracji. Istotą OpenUP jest podział pracy na niewielkie iteracje, demonstrowanie wyników i ich ocena oraz otrzymywanie „sprzężenia zwrotnego” od odbiorców systemu.

W przeciwieństwie do RUP OpenUp nie wspiera modelowanie biznesowego. Więcej na temat tej metodyki można przeczytać na stronie dotyczącej Eclipse Process Framework.

Technorati Tagi: Rational Unified Process,Eclipse Process Framework,OpenUp,Open Unified Process,metodyki wytwarzania oprogramowania,inżynieria oprogramowania
Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close