IBM Rational Software Modeler i platforma .NET

Wielu projektantów systemów informatycznych dedykowanych na platformę .NET odczuwa drobny dyskomfort spowodowany brakiem zintegrowanych i jednocześnie zaawansowanych narzędzi wspomagających modelowanie w UML w środowisku Visual Studio 2005 lub Visual Studio 2008. W środowisku Visual Studio 2003 można było korzystać z Rational .XDE pluginu, który integrował się z tym śtrodowiskiem i umożliwiał budowę modeli UML prawie tak samo jak w Rational Rose. Pełna integracja z VS pozwalała na inżynierię wstecz inzynierię wprzód oraz budowę modelu implementacyjnego.

image_thumb[12]Zastosowanie XDE pozwlało także na dołączenie narzędzi testujących z rodziny Rational. Krótki opis mozłiwości tego narzędzia zamieściłem jakiś czas temu w artykule Zintegrowane środowisko wytwarzania aplikacji web?owych na platformie .NET. Obecnie w dobie środowiska VS2005 lub VS2008 i platformy IBM Rational Software Development istnieje potrzeba aby korzystając z narzędzi projektowych z rodziny Rational móc korzystać z dobrodziejstw platformy .NET. Nawet narzędzia takie, jak IBM Rational Systems Developer i IBM Rational Software Architect umożliwiają tylko transformacje modeli do kodu JAVA i C++. Wspomniane narzędzia to prawdziwe kombajny, których funkcjonalność nie będzie wykorzystana w pełni przez osoby chcące projektować (modelować) w produktach IBM a implementacji dokonać w środowsku .NET. Dla takich osób idealne wydaje się być wykorzystanie IBM Rational Software Modeler, które jest narzędziem do wizualnego modelowania i projektowania w języku UML. Niestety ten produkt także nie wspiera transformacji z UML do C# i z kodu C# do UML.

Na szczeście można zainstalować Rational Modeling Extension for Microsoft .NET, który rozszerza funkcjonalność IBM Rational Software Modeler o porządzane cechy współpracy z Visual Studio. IBM Rational Modeling Extension for Microsoft .NET jest rozszerzeniem  dla produktów  z rodziny IBM Rational, które pozwala architektom i projektantom na wizualizację kodu C#. Pozwala na efektywne zastosowanie modeli UML w środowisku .NET oraz mechanizmy inżynierii wprzód i wstecz. Dzięki temu dodatkowi można rozszerzyć funkcjonalność także produktów IBM Rational Systems Developer i IBM Rational Software Architect.

Na koniec należy wpomnieć, że aby skutecznie korzystać z tego rozszerzanie na maszynie trzeba mieć zainstalowane środowisko Visual Studio.

Technorati Tagi: IBM Rational Software Modeler,Rational Modeling Extension for Microsoft .NET,Microsoft Visual Studio .NET

Podobne wpisy

Reklama

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry