Pod hasłem WMB gromadzić będę zestawy wskazówek pozwalające na dokumentację procesów biznesowych. Celem WMB nie jest tylko ułatwienie budowy modeli biznesowych, ale także rozszerzenie notacji UML o stereotypy, które pozwalają na budowę bardziej jednoznacznych modeli.

WMB to:

  • aktywności ? jako wskazówki do działania ? zestawy czynności warunkujące osiągnięcie poprawnego modelu
  • role  – jako zakres kompetencji dla osób wykonujących model biznesowy,
  • notacja UML ? jako rozszerzenie notacji UML o stereotypy, które pozwalają na budowę bardziej jednoznacznych modeli,
  • rozszerzenia narzędzi CASE –  jako profile pozwalające na budowę modeli biznesowych z wykorzystaniem notacji WMB

WMB to nie tylko rozszerzenie notacji biznesowej języka UML o kilka dodatkowych stereotypów. WMB wpisuje się w zwinne podejście w zakresie modelowania procesów biznesowych, gdyż pod tym hasłem kryje się także wybór efektywnych i sprawdzonych praktyk oraz modeli bazujących na Rational Unified Process, Open Unified Process oraz Agile Unified Process, które powalają na budowę czytelnych procesów biznesowych. Prezentowane elementy notacji WMB można użyć w wybranych narzędziach CASE. Są one dostępne w zakładce do pobrania.

Modelowanie, zrozumienie i doskonalenie biznesu przypomina tworzenie systemu oprogramowania. Na początku jest to podróż odkrywcza, który obejmuje określenie celów i zakresu. Ta podróż obejmuje również szeroki zarys wysokiego szczebla i wypełnienie go kawałek po kawałku. Nie możemy koncentrować się na jednej części, wykończyć ją i nie wracać do niej ponownie. Bardzo często musimy powracać do elementów, dla których zostały utworzone modele i zmieniać je w oparciu o nowe spostrzeżenia i zrozumienie. Nie możemy zaczekać do czasu, gdy całkowicie skończymy budować model całej organizacji by rozpocząć sprawdzanie wykonanej pracy i wprowadzeniu udoskonaleń.

Tym samym, modelowanie biznesowe w oparciu o zwinne (ang. Agile) wskazówki WMB jest iteracyjne, zaczyna od wysokiego poziomu abstrakcji (ogółu) i wypełnienia go kawałek po kawałku. W każdej iteracji, powracamy do widoku ogólnego i dokonujemy niezbędnych poprawek. Następnie uszczegóławiamy proces by następnie dokonać weryfikacji naszej pracy. Kroki te muszą być wykonane przed uruchomieniem następnej iteracji.

W ramach WMB zostały opisane:

role:

modele:

artefakty

czynności

Technorati Tagi: WMB,modelowanie biznesowe,modelowanie procesów biznesowych,iteracja
Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close