Jedna z praktyk zwinnego modelowania to Zastosowanie Standardów Modelowania. Podstawową jej ideą jest to, że programiści są bardziej efektywni, jeśli pracują według powszechnego zestawu standardów i wskazówek, nawet, jeśli te wskazówki nie są doskonałe. To tak jakby rozmawiać w tym samym języku – łatwiej jest zrozumieć i utrzymać modele stworzone na podstawie skutecznych wskazówek i posiadające powszechnie stosowane opisy. Modele zbudowane według tych samych reguł poprawiają komunikację wewnętrzną- w zespole i zewnętrzną – z partnerami i klientami, przez co redukują możliwość wystąpienia kosztownych nieporozumień. Wskazówki dotyczące modelowania zaoszczędzają także czas poprzez ograniczanie wyborów stylistycznych, pozwalając skupić się na tworzeniu oprogramowania. Zestaw takich wskazówek opublikował swego czasu na swoich stronach internetowych Scott Ambler. Oto one:

1. Unikaj przecinających się linii. Dwie linie przecinające się na diagramie mogą zostać źle odczytane. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć przecięcia się linii, narysuj jedną z nich tak, aby „przeskakiwała nad” drugą w taki sposób, żeby różnica między nimi była wyraźnie widoczna.

2. Unikaj ukośnych lub zakrzywionych linii. Proste linie, narysowane poziomo lub pionowo, jest łatwiej śledzić wizualnie. Umieszczenie baniek na diagramie w taki sposób, jak gdyby ich centrum znajdowało się w punkcie siatki, wbudowana funkcja wielu narzędzi do modelowania, sprawia, że łatwiej jest połączyć bańki jedynie za pomocą poziomych i pionowych linii.

3. Rysuj bańki o spójnych rozmiarach. Im większa bańka, tym wydaje się być ważniejsza. Jeśli nie chcesz uzyskać takiego efektu postaraj się, aby bańki miały jednolity rozmiar. Zauważ, że przy użyciu niektórych z narzędzi modelujących bańki automatycznie zmieniają rozmiar w zależności od ich zawartości, tak więc rozmiar baniek może być poza Twoją kontrolą.

4. Zostaw puste przestrzenie. Są to wolne miejsca pomiędzy elementami modelowania znajdującymi się na diagramie. Jeśli baniek jest bardzo dużo, może być ciężko rozróżnić, do jakiej bańki i linii jest przypisana dana etykieta, co zmniejsza czytelność diagramu. Czasem, jeśli korzystasz z narzędzia modelującego, możesz zostać zachęcony do zmniejszenia ilości pustych przestrzeni, aby móc wydrukować diagram na jednej stronie. Uważaj, aby przez to nie zmniejszyć użyteczności diagramu – czasem warto jest skleić dwa kawałki papieru ze sobą aby zachować czytelność.

5. Uporządkuj diagram od lewej do prawej, od góry do dołu. Na zachodzie ludzie czytają od lewej do prawej i od góry do dołu. Jeśli diagram posiada punkt startowy, od którego powinno się zacząć, jak na przykład stan początkowy diagramu maszyny stanowej lub początek układu logicznego diagramu sekwencji, umieść go w lewym górnym rogu diagramu i stamtąd zacznij.

6. Pokaż jedynie to, co musisz. Diagramy posiadające zbyt wiele szczegółów są mało czytelne, ponieważ za dużo się na nich dzieje. Jedną z praktyk AM jest Przedstaw Model w Prosty Sposób, tak, aby diagram zawierał jedynie kluczowe informacje i nie zawierał niczego nieistotnego. Pamiętaj o regule KISS: Nie komplikuj, głupcze (Keep It Simple, Stupid).

7. Unikaj ezoterycznych opisów. Diagram zawierający wiele tajemniczych symboli, skrótów, itp. , zamiast skupiać się na 20% „opisów sedna sprawy”, które w 80% załatwiają sprawę, mogą być mało czytelne.

8. Rób małe diagramy. Zazwyczaj lepiej jest zrobić kilka diagramów o różnym poziomie szczegółowości niż jeden, złożony diagram, który ukazuje wszystko. Pożyteczna regułą jest ta mówiąca, że diagram nie powinien mieć więcej niż 7 +/- baniek, ponieważ ilości informacji, jaką człowiek jest w stanie przetworzyć naraz jest ograniczona.

9. Skup się raczej na zawartości niż na wyglądzie. Nie ulegaj spędzenia paru godzin na rearanżacji układu baniek i linii, aby poprawić czytelność. Najlepszym podejściem jest skupienie się w pierwszej kolejności na zawartości diagramu – podczas pracy nad nim nie musi on być doskonały. Kiedy już będziesz zadowolony z poziomu jego dokładności i zdecydowałeś, że tak powinno zostać, wtedy możesz poświęcić nieco czasu na dopracowanie jego wyglądu. Zaoszczędzisz czas nie wkładając wysiłku w poprawę diagramów, które możesz ostatecznie odrzucić na podstawie praktyki AM Odrzucenia Modelów Tymczasowych.

10. Ustal efektywne nazewnictwo i trzymaj się go. Zapewnia to spójność modelu i w ten sposób zwiększa jego czytelność. Jeszcze lepiej, jeśli w Twoich diagramach będzie użyta spójna i rozpoznawalna terminologia. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do diagramów zorientowanych na domenę, w które to powinny być zaangażowani także osoby zainteresowane projektem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close