Enterprise Architect 9 Roadmap Presentation już za mną. Co nowego w EA? Otóż nie ma znaczącej rewolucji, generalnie kosmetyka i poprawienie kilku funkcji. Opiszę tylko te nowe funkcje i te, których zmiana jest ważna. W trakcie opisu parę razy napiszę coś w stylu “tu nie jestem pewien” – wynika to z tego iż konferencja została zamknięta o wcześniej ustalonym czasie i nie pozostawiono na pytania.

1. Ręcznie rysowane diagramy – EA w wersji 9 będzie umożliwiał prezentację diagramu w postaci . Tu nie jestem pewien czy będzie można rysować je za pomocą myszki lub tabletu jeśli tak to dla użytkowników tabletów  będzie to rewelacja REWELACJA.

image

2. EA 9 będzie rozszerzony o szereg nowych elementów interfejsów dedykowanych dla rozwiązań Microsoft i technologii JAVA

3. EA 9 wzmocni komunikację w zespole choćby poprzez zintegrowane  z EA maile

image

4. Working Set-  czyli możliwość definiowania perspektyw zawierających istotne w danym momencie to chyba najlepsza ze zmian.

W dużych projektach wskazanie na kilka elementów, które będą w danym momencie potrzebne powinno pomóc w pracyimage

5. Nowe diagramy. Z nowych diagramów w EA będzie wspierać BPMN2.0, SYSML1.2, Interfesy dla Windows, oraz WhiteBoard czyli biała tablica do rysowania.

2011-01-19 10h33_18

 

Powyższe zmiany moim zdaniem są najciekawsze. Pozostałe, jak np. rozszerzenie diagramów dla TOGAF są już tylko nowinkami dla koneserów lub ortodoksów (czyt. będą wykorzystywane przez małą liczbę użytkowników).

Beta EA9 ma być dostępna w tym kwartale. Finalna wersja także. Jak tylko otrzymam betę napiszę o kolejnych zmianach i nowościach.

Technorati Tagi: Enterprise Architect

Reklama

2 Comments

  1. Mam odczucie, że Sparx System stara się na siłę rozbudowywać EA omijając sukcesywnie to co jest bardzo zaniedbane w EA, a mianowicie generator raportów. Na tym polu można byłoby jeszcze wiele zdziałać.

    Z drugiej strony SS pokazało, iż w koncepcji modelowania przewiduje miejsce na wykorzystanie tabletów co jest dobrym znakiem.

  2. Jeśli chodzi o raporty w EA to mogę polecić TORMIGO

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close