Czy oprogramowanie w chmurze zastąpi tradycyjne oprogramowanie?

Kilkanaście dni temu mój kolega Jarek Żeliński zamieścił na swoim blogu dość ciekawy tekst pt.:” CRM jest dostępny dla małych i średnich firm”. Tekst jest ciekawy bo właśnie ostatnio przeprowadzałem z klientem bardzo długą rozmowę na temat tego czy lepiej wynająć mnie bym zamodelował procesy biznesowe i przygotował specyfikację dla nowego systemu czy też skorzystać z oprogramowania w chmurze. W końcu idąc za cytatem Kolegi Jarka :

…jeżeli weźmiemy pod uwagę, że koszt wdrożenia może wynosić od 10 tys. zł dla najprostszych systemów do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Tymczasem dostęp do systemu klasy CRM w cloud computingu kosztuje od kilku dolarów miesięcznie za użytkownika.

– Każdy, kto prowadzi biznes z dużą ilością klientów, może skorzystać na systemie CRM – podkreśla Majcherkiewicz. – Do tego systemy w chmurze są elastyczne, łatwe do utrzymania, a w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu bardzo łatwo z nich zrezygnować – dodaje. Jego zdaniem tradycyjne systemy pozostaną tylko w dużych firmach np. w sektorze telekomunikacyjnym, gdzie są one źródłem przewagi konkurencyjnej. (wypowiedź Pana Piotra Majcherkiewicza, byłego prezesa Wola Info, źr CRM jest dostępny dla małych i średnich firm – Artykuły – Forbes.pl.)….

Mnie się udało przekonać klienta do tradycyjnego podejścia Uśmiech.  Przytoczę najważniejsze argumenty. Finanse. Kilka dolarów lub kilkadziesiąt złotych za użytkownika to rzeczywiście mały wydatek miesięcznie biorąc pod uwagę, że systemy pracują kilka lat to kwota się uzbiera nie mała. Koszty szkoleń użytkowników z nowego oprogramowania traktuję równo. To argumenty na plus dla “zachmurzonego” oprogramowania.

Dwa najważniejsze minusy “chmury” to:

1. bezpieczeństwo danych (Google ostatnio “zgubił” maile kilkudziesięciu tysięcy użytkowników) A dziś dostałem takiego oto maila z LastPass: On May 3rd, we discovered suspicious network activity on the LastPass internal network. After investigating, we determined that it was possible that a limited amount of data was accessed) Na szczęście tylko testowałem tą aplikację.

2. zmiany w biznesie a zmiany w oprogramowaniu – oprogramowanie w chmurze jest oporne na zmiany. We własnym oprogramowaniu można dokonać  zmian i poprawek. Można szybko je dostosować do zmieniających się procesów biznesowych

3. projekt własnego oprogramowania to dobry moment aby przyjrzeć się swojemu biznesowi. Planując wymagania pracownicy myślą o tym co jest im potrzebne do pracy. Kupując chmurę to my dostosowujemy się do oprogramowania a nie oprogramowanie do nas.

4. łącze internetowe: brzmi bananie. Ale co zrobisz jak pewnego dnia Twój dostawca Internetu będzie miał awarię.Dane lokalnie da się przetworzyć. Dane w chmurze nadal będą w chmurze.

Na koniec chcę zauważyć iż nie jestem zagorzałym przeciwnikiem chmury. Chce tylko zauważyć, że każdy biznes rządzi się innymi prawami i to co jest dobre jednej firmy nie jest dobre dla innej.

Podobne wpisy
Zintegrowane środowisko wytwarzania aplikacji web’owych na platformie .NET

W artykule przedstawiono opis pakietu narzędziowego VS.NET (Microsoft) z Rational XDE (IBM) do wytwarzania aplikacji webowych pracujących w środowisku urządzeń więcej

Rational Software Architect Pierwszy Krok

Technorati Tagi: Rational Software Architect,inżynieria oprogramowania W artykule zaprezentowano jak rozpocząć pracę z i opis elementów tego narzędzia CASE. Środowisko więcej

Wstęp do projektowania aplikacji w Rational Software Architect

Rational Software Architect jest kolejną po Rational Rose i Rational XDE generacją narzędzi wspierających twórców oprogramowania w czasie projektowania. RSA więcej

Rational Unified Process – Wstęp

Rational Unified Process jest zunifikowanym procesem wytwórczym oprogramowania dostarczającym praktycznych wskazówek, wzorców dokumentów i narzędzi, szablonów dokumentów oraz przykładów postępowania więcej

Reklama
MODESTO - licencje Enterprise Architect
Scroll to Top