Moim zdaniem dobre narzędzia CASE powinny wspierać zespół analityków w wielu obszarach. Oto one (rozwinięcia hasłowo):

Podejście iteracyjne i dekompozycja

Dziś wytwarzane modela są budowane przyrostowo z zachowaniem reguł obiektowości.

Istotnym jest to by móc dany fragment procesu zdekomponować, gdyż tylko dekompozycja zapewnia taki poziom szczegółowości jaki jest w danej chwili danym odbiorcom potrzebny.

Obiektowość i ponowne użycie

Raz zdefiniowany proces, w przypadku ponownego użycia powinien być raz zwizualizowany i opisany w repozytorium projektu. szkoda czasu na wielokrotne opisywanie tych samych działań

Adekwatna dokumentacja

Dokumentacja musi być budowana szybko w ustalonych szablonach. Generatory dokumentacji oszczędzają czas.

Modele i notacje

Dobre narzędzie CASE pozwala na zastosowanie notacji zgodnej ze standardami. Modele mogą i powinny uzupełniać się nawzajem.

Praca grupowa

Modele budowane są dla ludzi i przez ludzi. Musi istnieć możliwość pracy grupowej, udostępniania zasobów i identyfikacji odpowiedzialnych za proces.

Skalowalność

Budując modele procesów biznesowych chciałbym móc wykorzystać je w przyszłości do projektowania systemów IT.

Jedno repozytorium projektu jest tu kluczem do sukcesu

Kultura organizacji

Nie można zapomnieć o przyjętych praktykach w danej organizacji. Złe praktyki trzeba wyeliminować. Dobre pielęgnować. Narzędzie CASE powinno wpierać ten obszar. Nie ma nic gorszego jak narzucenie “od górne” produktu, który swoim działaniem łamie i niszczy to co jest dobre i zostało już wypracowane przez organizację

Migracja

Czasem przychodzi dzień w którym trzeba przenieść nasze repozytorium modeli biznesowych do innego środowiska . Standard XMI to dziś podstawa.

Macierze zależności

Proces biznesowy a także każdy inny scenariusz prezentujący działanie systemu powinien być zmapowany z wymaganiami lub regułami biznesowymi. Pozwala ta na lepsze zrozumienie procesu w tym celu procesu.

Wymiarowanie procesu

Proces biznesowy można a nawet trzeba zwymiarować by móc go modyfikować i jednoznacznie wykazać ile zyskujemy lub tracimy na procesie.

 

Podsumowując. Narzędzia CASE to tylko dodatek, ważny dodatek, ale tylko dodatek do modelowania gdyż ważna jest metodyka wytwarzania modeli.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close