W ostatnich kilku projektach spotkałem się z tym, że poświęca się masę czasu na budowę modeli zaniedbując wymagania. Oto kilka dobrych rad dla zespołów stosujących zwinne modele

1. "Oprogramowanie musi być oparte na wymaganiach”. Jeśli nie ma wymagań, nie ma czego budować. Celem Tworzenia Oprogramowania jest zbudowanie działającego oprogramowania, które spełnia wymogi udziałowców projektu. Jeśli nie znasz tych potrzeb, nie jest w stanie odnieść sukcesu.

2. "Wymagania z czasem zmieniają się”. Ludzie często nie wiedzą, czego chcą – a jeśli wiedzą, to zazwyczaj nie wiedzą jak to przekazać. Co więcej, ludzie zmieniają zdanie – dość często można słyszeć jak udziałowcy mówią „Teraz, kiedy sobie to przemyślałem…” lub „Nie to miałem na myśli”. Co gorsza, środowisko zewnętrzne też się zmienia

3. "Wymogom należy nadać priorytety”. Udziałowcy muszą nadać priorytety wymaganiom, umożliwiając Ci w ten sposób stałą pracę nad najważniejszymi i w ten sposób dostarczenie tych mających największą wartość dla ich inwestycji informatycznych. Nie daj się nabrać na “Wszystko jest ważne”. Jeśli nie możesz ustalić priorytetów to chociaż określ miejsce w czasie, kiedy one występują.

4. "Wymagania muszą być jedynie wystarczająco dobre”. Nie doskonałe? Ale w ten sposób zbuduje się nie to, co potrzeba! Programiści agile nie potrzebują doskonałych specyfikacji wymagań, nie potrzebują też kompletnych specyfikacji, jako że mają dostęp do udziałowców. Nie jesteś pewien, co ma oznaczać dany wymóg, bo masz za mało szczegółów? Porozmawiaj z udziałowcem i pozwól mu wyjaśnić; jeśli nie potrafi tego wyjaśnić, rozmawiaj dalej.

5. "Celem jest wzajemne zrozumienie, nie dokumentacja”. Podstawowym celem procesu zbierania wymagań jest zrozumienie, czego chcą udziałowcy. To, czy stworzysz szczegółową dokumentację opisującą te wymagania, czy być może jedynie zbiór odręcznych szkiców czy notatek, to już zupełnie inna sprawa.

6. "Wymagania pochodzą od udziałowców, nie od programistów”. Udziałowcy projekty są jedynym źródłem wymogów. Tak, programiści mogą sugerować wymagania, ale udziałowcy muszą zaakceptować te sugestie.

Punkty 1,5 i 6 to moi ulubieńcy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close