Architektura korporacyjna w ProVision cz.1

W swojej pracy coraz częściej zagłębiam się w architekturę korporacyjną (AK). W tym obszarze Enterprise Architect jest przyzwoitym narzędziem, ale mi jest mało. Moim zdaniem nie jest najważniejszym wykonanie modeli to jedno a znalezienie powiązań między poszczególnymi artefaktami. Tutaj Enterprise Architect ma drobne niedociągnięcia. Po wstępnej analizie rynku i sugestii zawartych w

The Forrester Wave™: Enterprise Architecture Management Suites czyli ciąg dalszy o narzędziach do modelowania architektury korporacyjnej oraz Architektura korporacyjna a narzędzia” wybrałem ProVision Metastorm jako narzędzie, w którym będę chciał sięgać dalej w AK niż sięgam w Enterprise Architect.

No to po kolei. ProVision wspiera  najważniejsze obszary jakie powinno tego typu narzędzie.

image

Co więcej pozwala by w każdej z perspektyw dodać odpowiednie modele.

image

Super. Tylko nie do końca rozumiem dlaczego w pespektywie procesu są przypadki użycia. W architekturze korporacyjnej najważniejszy jest moim zdaniem pierwszy etap czyli strategia.

Tutaj w ProVision jest kilka wartych uwagi modeli:

image

Modele te wspomagają moją pracę w obszarze  Architecture Vision, jaki mogę znaleźć w TOGAF. I oczywiście mógłbym modelować architekturę korporacyjną dopasowując do TOGAF, jak to robię w Enterprise Architect, ale ProVision oferuje mega bogate wsparcie dla TOGAF. Wszystkie ważne perspektywy są reprezentowane należycie.

image 

2012-01-23 22h00_51

 

W kolejnych częściach zaprezentuje przykładowy/szkoleniowy model architektury korporacyjnej przy użyciu ProVision a następnie taki sam za pomocą Enterprise Archietct Uśmiech.

Podobne wpisy

Reklama

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry