Dziś opisze dalej moje przygody z architekturą korporacyjną w ProVision.

W czasie przygotowywania modeli w tym także na poziomie architektury korporacyjnej nigdy nie jest tak, że informacje uzyskuję w tej kolejności jaką bym preferował. Mniej więcej trzymam się założonego planu, ale informacje spływają w różnej kolejności.  W ProVision lubię widok   Moją ulubioną zakładką jest Model Inventory, w którym, widzę  agregaty różnych perspektyw.

image

Drugim sensownym elementem ProVision jest widok (Model Explorer), na którym można obejrzeć w jednym miejscu wszystkie wykonane artefakty.

image_thumb[5]

Wracając do przykładu. Zidentyfikowałem problemy i ich zakres oraz został opracowany plan działania. Przed podjęciem decyzji należy zbudować modele opisujące architektury biznesową, informacyjną i technologiczną.

Architektura biznesowa skupia się przede wszystkim na procesach biznesowych. Tutaj niestety o dziwo jedną z technik jest model przypadków użycia. Trochę mi się to kłoci, z moimi poglądami, ale … jestem otwarty na anomalie, tym bardziej, że diagram można zaklasyfikować do grupy C2. Application Architecture – Appliaction Functionality.

image 

Tyle o widokach. Na razie. Czas na diagramy. W czasie budowy modeli opisujących architekturę korporacyjną jednym z najważniejszych diagramów jest dla mnie Architektura Aplikacji. Przykładowy diagram poniżej:

image

Zaraz usłyszę. Przecież to zwykły diagram komponentów. I tak i nie. Standardowo w UML nie dopuszcza do mapowania funkcji biznesowych z komponentami. Dla mnie taki zestaw relacji to niemalże konieczność.

W ProVision mogę pod komponentem utworzyć odpowiedni zestaw funkcji biznesowych i podlinkować je pod komponent.

image

Najpierw funkcje:

image

A teraz podpinanie. Dla mnie to jedna z najbardziej przydatnych funkcji, gdyż dzięki niej mogę połączyć nowo utworzony element, z każdym ważnym dla niego bytem

image

Co więcej mogę dokonywać wielu dekompozycji

image

i tak przykładowo dla funkcji biznesowej “Podpisanie umowy kredytowej” utworzyłem taki oto (dość uproszczony) proces.

image

Oczywiście budując Architekturę nie opisuję każdego modelu biznesowego a jedynie identyfikuję funkcje biznesowe i dopiero te kluczowe, które będę modyfikował (integrował, zmieniał)  uszczegóławiam modelem opisującym proces biznesowy.

W kontekście opisywanego przykładu: integracja kilku podmiotów oferujących kredyty, utworzenie architektury aplikacji pozwoli na   podjęcie decyzji jakie systemy zostają, i ewentualnie które funkcje biznesowe będą zmienione. Takie decyzje można podjąć  tylko mając do dyspozycji porządnie skonstruowany raport. Za tydzień napiszę o raportach i modelu przyszłej organizacji wszakże celem architektury korporacyjnej nie jest dokumentacja stanu obecnego a wielowymiarowy plan zmian w organizacji. 

Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close