Ostatnim tekście na temat architektury korporacyjnej modelowanej przy użyciu ProVision zakończyłem raportem z listą systemów i usług biznesowych które realizują

image_thumb[8]

Jak już wspomniałem wcześniej raporty przedstawiają sytuację AS-IS są podstawą podjęcia decyzji

Mamy już definiowane cele, strategię i technologię oraz procesy.

image

Brakuje szczegółów dotyczących obszarów informacji i komunikacji, ale robię już jako model as-will, gdyż po zmianach te modele moim zdaniem należy zdefiniować na nowo.

Wracajmy do zmian. Nowa architektura zakłada, że zrezygnujemy z kliku usług a inne scalimy. Zacznę od architektury aplikacji. Funkcja CLONE bardzo pomaga Uśmiech

image

Stara architektura aplikacji

image_thumb1

Nowa architektura aplikacji wygląda następująco:

image

W wyniku tych prac usługi biznesowe realizowane przez kilka aplikacji zastępuje jedna “Obsługa kredytowa”, która realizuje następujące usługi biznesowe:

image

Ważne jest by sprawdzić co się zmieniło:

image

Z powyższego raportu/macierzy wynika, że do starego systemu należy podłączyć tylko funkcje biznesowe do już istniejącej aplikacji Zarządzanie kredytami KoHi.

Z powyższych rozważań wynika, że należy podjąć dyskusję albo integracja po przez dopisania odpowiedniej funkcjonalności związanej z obsługą komisów samochodowych, albo rezygnacja z tej części biznesu.

Czyli postawiony na początku cel integracji jest realizowany przez komponent obsługa kredytowa, który

image

Oczywiście przykład jest uproszczony, gdyż chcę przekazać zasadnicze idee jakie przyświecają modelom wykonywanym w ramach architektury korporacyjnej.

Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close