Dziś kolejny tekst o architekturze korporacyjnej w ProVision. Przypomnę, że sprawa dotyczy  fikcyjnego banku, który oferuje kredyty hipoteczne, konsumpcyjne oraz karty kredytowe. W wyniku akwizycji dwóch firm KredytySamochodowy (KS) oraz TwojeFinanse (TS) bank pozyskał sieć placówek partnerskich sprzedających odpowiednio kredyty samochodowe i mikropożyczki.

Cele:

Zarząd banku postawił sobie następujące cele:

  • udostępnienie całej oferty kredytowej w nowo nabytych placówkach partnerskich
  • udostępnienie mikropożyczek i kredytów samochodowych w placówkach ModBanku
  • ujednolicenie kanałów komunikacji z klientami (CRM, infolinia, strona internetowa)

W wyniku transformacji analizy wskazano na te obszary architektury korporacji, które są kluczowe dla zmian – realizują postawiony cel:

image_thumb[7]

Tak jak wspomniałem z macierzy zależności funkcje biznesowe a aplikacje wynika, że istniejące aplikacja

image_thumb[6]

Zarządzanie kredytami KoHi musi zacząć realizację procesów biznesowych jakie do tej pory realizowały. I to jest moment, w którym wychodzi wartość dodana z narzędzi takich jak ProVision. Otóż ma ono w sobie zaszyte mechanizmy analizy procesów biznesowych:

image 

Co dają symulacje. Dla mnie to wartość bezcenna bo modele i symulacje pozwalają na sprawdzenie hipotez. Weźmy przykład  Przykładowy proces biznesowy wygląda tak:

image_thumb

Pomijam na razie notację bo istotnie ProVision jest czasem zbyt “biznesowy”. Dla jednych to wada dla innych zaleta. Warto wspomnieć, że przy próbie zdublowania nazwy aktywności wyświetla się ostrzegawczy komunikat.

image_thumb[3]

Pytanie jest takie ile trwa ten proces w czasie? już słyszę odpowiedź: “To zależy.” Uśmiech. No to wpiszmy parametry od czego to zależy:

image

Mam do dyspozycji czas, zasoby i koszty. Dla mnie wystarczy Uśmiech.

Po wpisaniu danych mogę już badać np.: najdłuższy wariant procesu i wiele innych

image

Na tej podstawie mogę do projektować wzmagane przez kredyty samochodowe i mikropożyczki funkcje i w ten sposób oszacować o ile wzrośnie zapotrzebowanie na czas czy inne zasoby. Może się okazać, że taniej jest utrzymać istniejące zasoby/procesy niż modyfikować stare lub wręcz odwrotnie modyfikacja przyniesie wymierne korzyści. Ważne jest to, że decyzja ta jest podjęta o konkretne informacje, które zostały  wstępnie przetestowane w symulacji.   

Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close