Kilka dni temu w poście Inżynieria wymagań – certyfikaty pisałem o problemach w standaryzacji pracy analityka. W tamtym wpisie (być może trochę przydługim) wskazałem potrzebę potwierdzenia swoich kompetencji odpowiednim certyfikatem. Zdaję sobie sprawę, że taki certyfikat to dla wielu osób “kwiatek do kożucha”, ale myślę, że warto by się z przyjrzeć temu kwiatkowi by móc pracować w określonych ramach zgodnie ze dobrymi praktykami potwierdzonymi przez międzynarodową organizację.

Z moich analiz wyniknęło, że warto jest się zainteresować IREB.

IREB (www.ireb.org, International Requirements Engineering Board), czyli Międzynarodowa Rada Inżynierii Wymagań powstała w 2006 roku w Fürth w Niemczech. IREB stworzyła i nadzoruje międzynarodowy system akredytacji i certyfikacji w dziedzinie inżynierii wymagań, zwany CPRE (Certyfikowany Specjalista ds. Inżynierii Wymagań – Certified Professional in Requirements Engineering). Celem IREB jest stworzenie i dalsza budowa jednolitego, powszechnego, międzynarodowego systemu kwalifikacji zawodowych dla inżynierów wymagań.

Osobiście zaangażowałem się w tłumaczenie sylabusa – kompedium wiedzy o zakresie szkoleń i egzaminów, które składają się z trzech poziomów: podstawowego, zaawansowanego i eksperckiego. Brałem także udział w opracowaniu szkolenia przygotowującego do egzaminu: certyfikowany inżynier ds. wymagań. Więcej na temat szkoleń można znaleźć na stronie

Myślę, że warto jest przyjrzeć się bliżej temu certyfikatowi, gdyż może się nim pochwalić już ponad 8000 osób na całym świecie.

Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close