Architektura korporacyjna w Enterprise Architect – cześć 6

Witam w ostatniej części artykułu o modelowaniu architektury korporacyjnej w Enterprise Architect.

Po opracowaniu architektur (biznesowej, aplikacji, danych i technologii) kolejnym etapem jest zaplanowanie migracji pomiędzy architekturą istniejącą i docelową. Wersji 2.0 języka Archimate zostało dodane rozszerzenie Implementacji i Migracji, które wspiera modelowanie tego etapu projektowania architektury korporacyjnej. Na diagramie poniżej został zaprezentowany przykładowy diagram prezentujący punkt widzenia modelujący zmianę architektury dla programu „Integracja systemów informatycznych nowo nabytych spółek z systemami informatycznymi ModBank”.

image

Rysunek 28 Program integracji systemów informatycznych nowo nabytych spółek z systemami informatycznymi ModBank

Na diagramie przedstawiłem program integracji systemów informatycznych nowo nabytych spółek z systemami informatycznymi ModBank. Program został podzielony na 6 mniejszych projektów realizowanych sekwencyjnie. Dla wybranych projektów zostały przedstawione produkty, które zostaną wytworzone po realizacji tych projektów. Analizując dalej poszczególne projekty możemy dla każdego z nich przedstawić sposób implementacji poszczególnych rozwiązań. Na diagramie poniżej przedstawiłem punkt widzenia migracji i implementacji dla projektów „Integracja systemów CRM” oraz „Integracja systemów zarządzania kredytami”.

image

Rysunek 29 Punkt widzenia migracji i implementacji dla projektów „Integracja systemów CRM” oraz „Integracja systemów zarządzania kredytami”

Na diagramie zgodnie z opisem w legendzie liniami czerwonymi zostały połączone projekty z komponentami aplikacji, które nie będą funkcjonowały w architekturze docelowej, niebieskimi komponenty, które wymagają modyfikacji, a zielonymi nowo tworzone.

PODSUMOWANIE

W zaprezentowanym artykule w przeciągu ostatnich kilku tygodni (było 6 części, które publikowałem co tydzień) skupiłem się na zaprezentowaniu możliwości wykorzystania narzędzia Enterprise Architect firmy Sparx Systems w obszarze modelowania architektury korporacyjnej. Zgodnie z założeniami przyjętymi na początku tego opracowania skoncentrowałem się na wykorzystaniu domyślnie dostępnych w tym oprogramowaniu narzędzi i notacji. Zaprezentowane modele miały tylko przybliżyć możliwości wykorzystania Enterprise Architecta podczas prac architektonicznych w związku z tym zostały uwzględnione tylko wybrane obszary architektury korporacyjnej. Niemniej jednak zaprezentowane rozwiązania pokazują, że warto rozważyć użycie tego narzędzia w procesie modelowania architektury korporacyjnej. Dodatkowo architekci korporacyjni wykorzystujący w swojej pracy ramy architektonicznej TOGAF powinni zwrócić uwagę na możliwość rozszerzenia MDG Technology for TOGAF dla Enterprise Architecta.

POWODZENIA Uśmiech

Podobne wpisy

Reklama

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry