Czy zwinne modelowanie działa zawsze? Otóż nie.

Zazwyczaj z podejściem Agile są problemy gdy opisujemy procesy w dużych firmach, gdzie istnieje:

  • duża ilość procesów
  • problemy są oparte o Heavy Six Sigma lub PMI
  • procesy ISO 9000, 900x

Ponadto jest duża ilość zespołów analitycznych działających w różnych obszarach

Co można wtedy zrobić?

Po pierwsze przyzwyczaić się do myśli iż duża organizacja wymaga sporych nakładów na modelowanie. Po drugie można użyć ograniczonej liczby modeli by czas na “trudne i czasochłonne” modele przeznaczyć na wideokonferencje, rozmowy i uszczegółowienia. Istotnym jest by modele były zrozumiałe dla interesariuszy projektu. Samo modelowanie nie jest wartością samą w sobie.  

Natomiast duże zespoły należy podzielić na mniejsze i przydzielić im te mniejsze fragmenty modeli np.: w oparciu o diagramy WPA czy procesy zdefiniowane w Archimate. Ważnym jest to by każdy z zespołów wiedział jakie warunków początkowe są wymagane na starcie procesu i jakich artefaktów muszą dostarczyć kolejnemu zespołowi.  Innymi słowu ważne są interfejsy poszczególnych etapów.  

I na koniec wykorzystaj narzędzia do współpracy online, spotkania Internetowe, wideokonferencje z umiarem. Warto jest czasem spotkać się osobiście by dany temat przedyskutować twarzą w twarz.

Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close