Jak zacząć stosować Kanban?

Kanban jest systemem ewolucyjnym – na tym polega jego piękno.  Jeżeli tylko posiadasz i jesteś w stanie opisać swój istniejący proces, możesz rozpocząć stosowanie podstawowych zasad Kanban w celu obserwowania, mierzenia i ulepszenia swoich operacji.  Aby rozpocząć stosowanie Kanban w projekcie lub funkcjach biznesowych, musisz zacząć od podstawowych kroków stanowiących podstawowe zasady Metody Kanban:

 1. Wizualizacja strumienia wartości lub przepływu pracy. Jest to standardowy zestaw kroków – zarówno kroki dodające wartość (tam, gdzie wykonywana jest praca) oraz kroki oczekujące (takie jak Gotowe – czekające na rozpoczęcie lub Wykonane, czekające na następną fazę) do czasu zakończenia pracy nad określonym elementem dostarczanym takim jak np. pozycja do zamknięcia czy kampania do zakończenia, czy funkcja oprogramowania do dostarczenia. Możesz również zidentyfikować różne rodzaje elementów dostarczanych (elementów roboczych), z którymi masz do czynienia – gdyż każdy z nich może mieć nieco inny przepływ pracy lub strumień wartości.
 2. Określenie limitów WIP  Choć może to nie być istotne na początku, wkrótce dobrze będzie określić maksymalną ilość elementów roboczych (kart) obecnych w danej chwili na poszczególnych etapach strumienia wartości – zarówno etapach dodających wartość jak i oczekujących – w celu upewnienia się, że praca jest kończona przed podjęciem nowej.  Kluczowe motto w Kanban – Przestań zaczynać. Zacznij kończyć!
 3. Obserwacja i Pomiar.  Zacznij obserwować przepływ i mierzyć proste wskaźniki, takie jak okres realizacji i czas cyklu. 

Nie bój się popełniać błędów!  Kanban to system zachęcający do eksperymentowania.  Jeśli coś nie idzie po Twojej myśli, dokonaj zmian w swoim systemie Kanban aż rzeczy zaczną mieć sens.
Po opanowaniu podstaw, możesz przejść do bardziej zaawansowanych aspektów projektowania i opracowywania swojego „systemu Kanban”, aby lepiej planować swoje operacje oraz osiągnąć lepsze wyniki w zakresie przepustowości, jakości i czasów realizacji, tak byś mógł składać lepsze zobowiązania względem swoich klientów – wewnętrznych i zewnętrznych. O tym jak to zrobić opiszę w kolejnym poście.

Podobne wpisy

 • Dedykowana metodyka prowadzenia projektu Koniec roku pozwala mi wreszcie odetchnąć. Ostatnie tygodnie były mega pracowite. To czym chcę się pochwalić to fakt iż w tym roku udało się opracować dedykowane metodyki prowadzenia […]
 • Rysowanie diagramów – dobre praktyki Jednym z celów modelowania jest przedstawienie złożonych zagadnień na takim poziomie abstrakcji, który pozwoli zrozumieć dany aspekt zagadnienia. Gdy w organizacji modele są przygotowywane […]
 • Architektura korporacyjna w ProVision cz. 5 Ostatnim tekście na temat architektury korporacyjnej modelowanej przy użyciu ProVision zakończyłem raportem z listą systemów i usług biznesowych które realizują Jak już wspomniałem […]
 • Cechy perfekcyjnych wymagań na system Jakość opisu wymagań jest bardzo ważna i tego nie muszę nikomu tłumaczyć. Standard  ANSI/IEEE 830  formułuje  szereg  zaleceń,  jakie  powinna  spełniać dobrze napisana specyfikacja […]
 • Statusy i priorytety wymagań Często otrzymuję pytanie jak opisuję wymagania. Otóż wielu projektach określam statusy i wymagania w następujący sposób:Status• Proponowane - wymaganie w fazie negocjacji pomiędzy klientem […]
Reklama

2 thoughts on “Jak zacząć stosować Kanban?”

 1. Witam,
  nie wiem czy dobrze rozumiem zastosowanie tego oprogramowania w projektach. Czy opisywane oprogramowanie działa na zasadzie podstawowego narzędzia jakim jest Gantt? Czy też poprzez to środowisko Agile w formie kanbana umożliwia nie tylko zarządzać projektami ale można je zastosować do zarządzania odbiorami i dostawami surowców w fabryce? Byłabym wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.
  Pozdrawiam

 2. Kanban jest podejściem (zbiorem zasad), które umożliwiają usprawnienie procesu. Kanban pośrednio wspiera zarządzanie projektami poprzez wizualizację zadań. Gantt rozplanowuje zadania w czasie. Kanban pokazuje w jakim są one właśnie stanie, przykładowo: do zrobienia, w trakcie prac, zrobione. Ponadto Kanban wprowadza szereg zasad, które sprawiają, że praca powinna iść płynniej.
  Kanban na grunt informatyki został zaszczepiony z fabryk (linii produkcyjnych). Wydaje mi się, że może usprawnić proces odbiorów i dostaw surowców w fabryce. Kanban szerzej opisałem https://www.michalwolski.pl/podstawy-kanban/.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *