Kanban zapewnia organizacjom proste ale potężne wskaźniki, które mogą być bezpośrednio powiązane z korzyściami biznesowymi.
Wskaźniki Kanban skupiają się na pomiarze „czasu do wartości” i w związku z tym stosowanie tych środków w ciągłym doskonaleniu przynosi bezpośrednie korzyści biznesowe.

Zbiorczy Wykres Przepływu (CFD – Cumulative Flow Diagram) jest prostym ale potężnym wskaźnikiem zapewniającym bogate informacje już na pierwszy rzut oka.

 

cfd

Paski o różnych kolorach wskazują prace w toku na każdym kroku strumienia wartości. Najwyższy pasek to „Backlog” gdzie rozpoczynane są elementy robocze, a dolna warstwa to archiwum, gdzie są przechowywane po zakończeniu. Poniżej podane są intuicje z CFD.

  • Czas realizacji oraz czas cyklu mierzone wzdłuż poziomej osi wskazują oczekiwany czas na zakończenie elementu roboczego. Zwiększenie grubości pasków wskazuje na tendencję wzrostu czasu realizacji i czasu cyklu. Zmniejszenie grubości pasków – poprzez zredukowanie WIP (Prac w toku) lub zmniejszenie czasu oczekiwania/ czasu zablokowanego bezpośrednio wpłynie na miarę czasu do wartości
  • Zwiększenie grubości indywidualnych pasków wskazuje na wąskie gardło przepływu, które jest tworzone w wyniku następnego kroku procesu. Wywołuje to dyskusję Kaizen wśród zespołu, mającą na celu usunięcie wąskiego gardła.
  • Praca w toku mierzona wzdłuż osi pionowej bezpośrednio wpływa na miarę czasu do wartości – Czas cyklu i Czas realizacji. Ograniczenie WIP w połączeniu ze zbilansowaniem limitów WIP dla sprawnego przepływu zapewnia najbardziej efektywną realizację wartości biznesowej

Na wykresie widać, że ilość zadań develop (kodowanych) oznaczona kolorem żółtym zmniejsza się, a ilość zadań done (zakończonych) oznaczona kolorem ciemno niebieskim  zwiększa się z czasem.

Wykres CFD jest dobrym wskaźnikiem do zrozumienia sytuacji w projekcie.

Obrazek pochodzi ze strony: http://scrumcoaching.files.wordpress.com/

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close