Zastosowanie szablonów wymagań zapewnia proste i zrozumiałe podejście do dokumentowania wymagań w języku naturalny redukując niepożądane skutki jego użycia.  Szablony wymagań wspierają interesariuszy w pozyskiwaniu wymagań wysokiej jakości i syntetycznie jednoznacznych w optymalnym czasie i przy niskim nakładzie kosztów.

Definicja: Szablon wymagań

Szablon wymagań jest wzorcem dla struktury składniowej indywidualnych wymagań.

Szablon wymagań może powstać w następujących krokach.

Krok 1: Określenie obowiązku

W pierwszym kroku należy określić obligatoryjność wystąpienia rozwiązania opisywanego przez wymaganie. W tym kroku należy określić czy wymaganie jest obowiązkowe, pożądane czy przyszłe. Do kreślenia obligatoryjności można wykorzystać słowa: musi, powinien, będzie.

Krok 2: Rdzeń wymagania

Rdzeń wymagania musi określać funkcjonalność wymagania rozumianą jako proces (np. drukowanie, wyświetlanie, kopiowanie, obliczanie).

Krok 3: Określenie aktywności systemu

Dla wymagań funkcjonalnych można określić trzy typy aktywności:

  • Autonomiczna aktywność systemu: System wykonuje proces autonomicznie
  • Interakcja z użytkownikiem: System wykonuje proces jako usługę dla użytkownika.
  • Wymaganie interfejsu: System wykonuje proces zależnie od osób trzecich (np. innego systemu).

W zależności od typu aktywności do definicji wymagania można użyć odpowiedni szablon.

image

Krok 4: Wstawienie obiektu

Czasowniki opisujące proces wymagają zastosowanie jednego lub więcej rzeczowników do kompletnego opisu tego procesu. W kroku tym należy zidentyfikować i dodać obiekty, które pozwolą na jednoznaczne interpretowanie opisywanego procesu. Na przykład dla czasownika drukuje należy określić co i gdzie jest drukowane.

image

Krok 5: Określenie warunków logicznych i czasowych

Zazwyczaj wymagania nie określają funkcjonalności ciągłych, ale funkcjonalności, które są uruchamiane lub zapewniane pod spełnieniu logicznych lub czasowych warunków. W kroku tym należy określić warunki jakie muszą być spełnione dla określonej funkcjonalności.

image

Zbudowanie szablonu wymagania pozwala na przygotowanie ustrukturalizowanych wymagań w języku naturalny. Ich jednorodność może pomóc w zarządzaniu nimi.

Reklama

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close