Planowanie i monitorowanie pracy w Enterprise Architect

Enterprise Architect w w swojej funkcjonalności zawiera mechanizm planowania pracy zespołu. Otóż wśród widoków i perspektyw Enterprise Architect.

jest perspektywa Project Management

Po wybraniu tej opcji można zobaczyć dość przyzwoity widok, na którym można dodawać zasoby do artefaktów.

Kluczowym wydaje się określenie na jakim poziomie (do jakich elementów) powinniśmy przypisywać zasoby. Z moich doświadczeń wynika, że takimi elementami są Business Process (BPMN) oraz UseCase (UML).

Przypisanie zasobów musi mieć swój cel. Przypisuję zasoby, gdyż chcę śledzić stan realizacji projektu. Przy procesach biznesowych chcę widzieć czy są już one opisane, zamodelowane itd. Przy przypadkach użycia istotnym jest dla mnie czy mają opisane scenariusze, dodane wymagania itd.

Przypisane zadania do osób mają następujący wygląd

Na tym etapie wystarczy, że członkowie zespołu aktualizują stopień wykonania poszczególnych zadań:

Osobiście staram się wprowadzić taką zasadę by procentowa wartość realizacji zadania coś oznaczała. Przykładowo:

  • 50% – przypadek użycia został opisany i czeka na weryfikację
  • 75% – przypadek użycia został zweryfikowany i jest poprawiany
  • 100% – przypadek użycia został zweryfikowany

Lista “statusów” jest oczywiście przykładowa. Pozwala jednak na szybką weryfikację stanu prac nad każdym artefaktem.

Na koniec raportowanie. Enterprise Architect umożliwia zbudowanie raportu. Użycie elementu Standard Chart:

Pozwala na utworzenie wielu zestawień. Przykładowo zestawienia postępów prac dla wszystkich przypadków użycia oraz z podziałem na poszczególne role.

Post ten ma charakter informacyjny. Nie ukrywam, że zbudowanie wielu raportów wymaga użycia zapytania w SQL. Niemniej jednak Enterprise Architect pozwala nie tylko na przypisywanie zasobów do artefaktów ale także na w miarę sensowne raportowanie.

Podobne wpisy
Zintegrowane środowisko wytwarzania aplikacji web’owych na platformie .NET

W artykule przedstawiono opis pakietu narzędziowego VS.NET (Microsoft) z Rational XDE (IBM) do wytwarzania aplikacji webowych pracujących w środowisku urządzeń więcej

Rational Software Architect Pierwszy Krok

Technorati Tagi: Rational Software Architect,inżynieria oprogramowania W artykule zaprezentowano jak rozpocząć pracę z i opis elementów tego narzędzia CASE. Środowisko więcej

Wstęp do projektowania aplikacji w Rational Software Architect

Rational Software Architect jest kolejną po Rational Rose i Rational XDE generacją narzędzi wspierających twórców oprogramowania w czasie projektowania. RSA więcej

Rational Unified Process – Wstęp

Rational Unified Process jest zunifikowanym procesem wytwórczym oprogramowania dostarczającym praktycznych wskazówek, wzorców dokumentów i narzędzi, szablonów dokumentów oraz przykładów postępowania więcej

MODESTO - licencje Enterprise Architect
Scroll to Top