Raportowanie w Enterprise Architect – selektor szablonów

Jako osoba zajmująca się szeroko rozumianą inżynierią oprogramowania często spotykam się z problemem automatycznego wygenerowania dokumentacji z Enterprise Architect. Raportowanie w Enterprise Architect to dość często stosowanie CTRL+C w Enterprise Architect a zaraz chwilę później CTRL+V w edytorze tekstu jest nagminne. Co tu dużo mówić lub pisać :-).  Domyślne szablony dokumentacji, jakie oferuje Enterprise Architect są mało interesujące. Zbudowanie nowych, własnych jest dość kłopotliwe.

Drugi problem jest taki, że zazwyczaj użytkownicy raportują  w następujący sposób. Na wybranym pakiecie repozytorium  Enterprise Architect uruchamiany jest raport. Raport zbiera do raportu wszystko to co jest pod nim. Najwytrwalsi na tym samym pakiecie stosują dwa lub trzy raporty by w jednym zaraportować wymagania, w drugim przypadki użycia, itd.. a potem wszystko trafia do manualnej obróbki w Word.

Czy może być łatwiej?

W pewnym sensie tak. Trzeba jednak najpierw się napracować by potem można było tworzyć dokumentację automatycznie. Trzeba zbudować taki szablon, który w zależności od typu elementu zastosuje odpowiednie formatowanie. Taki mechanizm w Enterprise Architect nosi nazwę Template Selector – selektor szablonów.

Jak działa selektor szablonów. Zbudowanie takiego selektora wymaga:

  • raportu głównego (klasyczny raport)
  • raportu selekcjonującego (fragment z custom query)
  • raportów opisujących dany artefakt (fragment klasyczny)

Raport główny

Raport główny zawiera w sobie tylko link do raportu selekcjonującego.

Natomiast Raport selekcjonujący składa się z pola custom

oraz odpowiedniego custom query. Sam selektor (custom query)  jest zbudowany w dość prosty sposób. Najpierw jest typ elementu, następnie podwójny dwukropek a następnie wpisujemy nazwę szablonu typu fragment.

Raport opisujący dany artefakt jest już tradycyjnym fragmentem. W tym przypadku jest to szablon aktor, na który wskazuje selektor.

Zresztą zobacz jak taki raport zbudować na poniższym video, które  jest lekcją 7 mojego internetowego kursu: Przygotowywanie raportów w Enterprise Architect. Film z krótkim spisem treści jest także na stronie kursu.

[video_embed url=”https://vimeo.com/232391072″]

Mam nadzieję, że teraz raportowanie w Enterprise Architect będzie dla Ciebie odrobinę przyjemniejsze :-).

Podobne wpisy
Zarządzanie wymaganiami w Enterprise Architect – mapowanie wymagań na przypadki użycia

Enterprise Architect, moim zdaniem, nie jest najszczęśliwszym narzędziem do zarządzania wymaganiami. Nie jest też beznadziejny. W projektach dla mnie ważne więcej

Szacowanie projektu w Enterprise Architect

Szacowanie projektu oraz jego złożoności jest trudne. Istnieją metody, które wspomagają ten proces. Jedną z nich jest metoda  use case więcej

Transformacja PIM-PSM w Enterprise Architect

Kilka dni temu, w tekście Model Driven Architecture modele PIM a PSM, napisałem dwa słowa o modelach PSM i PIM więcej

Sprawdzanie pisowni w Enterprise Architect – polski słownik

Robiąc projekt piszę szybko i popełniam literówki. Ręczne sprawdzanie wpisów jest kłopotliwe, gdyż domyślnie w Enterprise Architect nie ma zainstalowanego więcej

Reklama
MODESTO - licencje Enterprise Architect

1 komentarz dla “Raportowanie w Enterprise Architect – selektor szablonów”

Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Scroll to Top