Enterprise Architect 14 został opublikowany

W listopadzie 2017 roku pojawiła się pierwsza beta Enterprise Architect w wersji 14. O nowościach pisałem w tekście Nadchodzi Enterprise Architect 14. Szerszy przegląd zapewne opublikuję niebawem. Dziś śpieszę z nowiną, że 2 maja Enterprise Architect 14 został opublikowany.  Wersja 14 poza tradycyjną zmianą rozkładu menu zawiera sporo nowości dotyczących i licencjonowania i wersji, i samej aktywacji. Zmieniły się także ceny.

Wersje Enterprise Architect 14

Pojawia się wersja Unified – Wersja Unified będzie nowym standardem w zakresie narzędzi do modelowania. Będzie zawierać wszystko, czego potrzebuje i potrzebuje użytkownik zaawansowany. Wersja Unified zawiera wszystkie funkcje symulacji dla: SysML OpenModelica, DMN, BPSim, Executable State Machines. Sparx liczy, że ta wersja zastąpi wersję Corporate.

Po drugie znika wersja Business and Software Engineering oraz Systems Engineering Edition – zastępuję ją wersja Unified. Znika także wersja Desktop – tutaj użytkownicy dostaną update do wersji Professional. Wymagana jest aktualna subskrypcja.

Sama wersja Professional będzie obejmować wsparcie dla łączenia się modelami opartymi na chmurze (Cloud Pro Server), z pewnymi ograniczeniami. Dostęp do modeli będzie dostępny tylko do repozytoriów, które nie mają zabezpieczeń lub uwierzytelnianie jest włączone, ponieważ Professional Edition nie obsługuje zarządzanie użytkownikami.  Pojawiła się też wersja Professional Floating

Cennik Enterprise Architect 14

O zmianie cen Enterprise Architect nie było głośno. Zmiana podnosi ceny, w zależności od wersji, o kilkadziesiąt dolarów. Przykładowe zmiany:

Produkt Stara cena Nowa cena
Enterprise Architect Professional Edition 199 $ 229 $
Enterprise Architect Corporate Edition 239 $ 299 $
Enterprise Architect Corporate Floating 335 $ 399 $
Odnowienie subskrypcji Enterprise Architect Corporate    79 $ 99 $
Odnowienie subskrypcji Enterprise Architect Corporate Floating 111 $ 132 $

Więcej informacji na stronie z cennikiem licencji Enterprise Architect .

Licencje Enterprise Architect

Pierwszą zmianą jest możliwość odnowienia licencji. Obecnie licencję Enterprise Architect można było odnowić w dowolnym momencie.  Teraz na odnowienie licencji jest to tylko trzy lata.
Jeśli licencja nie została przedłużona w ciągu maksymalnie trzech lat od daty zakupu, nie będzie już można odnowić licencji. Nowa licencja będzie musiała zostać zakupiona. Zawsze można korzystać (i to się nie zmieniło) z tej wersji Enterprise Architect, którą się otrzymało w dniu zakupu lub jak była dostępna w ostatnim dniu ważności subskrypcji.

Drugą zmianą są odnowienia wieloletnie
Klienci mogą zakupić z wyprzedzeniem nawet pięcioletnie przedłużenia licencji – subskrypcje. Pozwoli to na łatwe budżetowanie i finansowanie, ponieważ jedna transakcja może pozwolić na zakup oprogramowania na cały czas trwania projektu.

Aktywacja Enterprise Architect 14

Sparx Systems zapowiadał zmiany w numerach licencyjnych od wersji 14. Na tą chwilę nie pośredniczyłem w nowym zakupie i nie wiem czy format klucza się zmienił. Wiem natomiast, że wymagana jest aktywacja wersji 14.

Aktywacja odbywa się w następujących krokach:

Przy pobraniu pełnej wersji oprogramowania można pobrać klucz aktywujący. Klucz będzie także wysyłany przy zakupie licencji oraz odnowieniu subskrypcji.

W czasie instalacji jest prośba o podanie klucza.

Po wpisaniu klucza wersja 14 jest aktywna.  Warto zauważyć, że pojawia się komunikat do kiedy jest ważna jest subskrypcja.

Aktywacja dotyczy tylko wersji 14 i kolejnych. Ponadto w trakcie aktywacji nie jest wymagane połączenie internetowe. Sprawdzałem – aktywacja jest offline. Nie gwarantuję, że nie ma połączenia internetowego później. Kod można pobrać także klikając na link Get a Code, który wyświetla się w oknie aktywacji wersji.

Kod aktywacyjny wersji aktywuje wszystkie wersje oprogramowania do których masz aktywną subskrypcję (nowa licencja oraz po przedłużeniu subskrypcji). Nowe wersje oprogramowania wydane po wygaśnięciu subskrypcji będą wymagały nowego kodu aktywacyjnego. Po odnowieniu subskrypcji będzie można pobierać nową wersję Enterprise Architect. Wtedy też będzie wydany nowy kod aktywacyjny. Na tą chwilę nie wiem jak to będzie z tym trzyletnim okresem na odnowienie licencji. Sporo wskazuje na to, że nie będzie można  używać kolejnej wersji bo klucz aktywacyjny z wersji 14 nie będzie działał. Jak tylko rozwikłam tą zagadkę to dam znać.

Tyle z nowości. Więcej o zmianach w Enterprise Architect 14 już niebawem.

 

Podobne wpisy

  • Enterprise Architect Pro Cloud Server – modelowanie w chmurze Nie da się ukryć, że praca na Enterprise Architect to czasem niemałe wyzwanie. Zwłaszcza publikacja diagramów sprawia spory problem.  Nie bez przyczyny też opublikowałem specjalne kurs, […]
  • Prolaborate i Enterprise Architect Kilka tygodni temu w artykule dotyczącym Enterprise Architect Pro Cloud Server (Enterprise Architect Pro Cloud Server – modelowanie w chmurze) opisywałem jedno z narzędzi, jakie oferuje […]
  • Nadchodzi Enterprise Architect 14 Jak niemal co roku, firma Sparx Systems, zapowiedziała kolejną wersję swojego flagowego produktu - Enterprise Architect. W tym roku to już 14 odsłona tego kultowego narzędzia wspierającego […]
  • Certyfikowany inżynier wymagań Kilka dni temu w poście Inżynieria wymagań – certyfikaty pisałem o problemach w standaryzacji pracy analityka. W tamtym wpisie (być może trochę przydługim) wskazałem potrzebę potwierdzenia […]
  • Dedykowana metodyka prowadzenia projektu Koniec roku pozwala mi wreszcie odetchnąć. Ostatnie tygodnie były mega pracowite. To czym chcę się pochwalić to fakt iż w tym roku udało się opracować dedykowane metodyki prowadzenia […]
Reklama

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry