Enterprise Architect 14 – pierwsze wrażenia

Enterprise Architect, jak już wspominałem w kilku poprzednich wpisach, doczekał się wersji 14. Tradycyjnie firma Sparx System dokonała zmiany menu i sposobu nawigacji. Tym razem, w moim odczuciu, jest to przemyślana zmiana. Mi osobiście pracuje się wygodniej i szybciej.  Zmiany te dotyczą choćby okna własności elementów.  Obecnie EA14 znane nam Properties wyświetla w dodatkowych oknach.

Stare okno:

Nadal jest dostępne, ale jego uruchomienie nie jest już takie oczywiste. W nowym wydaniu te parametry są pogrupowane w oddzielnych oknach:

Dodano także nowy widok: Context  –  wybierając dany pakiet EA wyświetli listę elementów z danego pakietu i podpakietów w postaci płaskiej listy – bez drzewka zagnieżdżenia

Dla porównania widok Global – Project Browser:

I widok Context :

Rozszerzono wzorce modeli Model Patterns, w którym przycisk Create Patterns tworzy diagram. Lista szablonów została mocno rozszerzona.

Do bardziej zaskakujących zmian należy zaliczyć zmianę rozszerzenia pliku. W wersji 14 domyślnym rozszerzeniem pliku jest eapx.

Co więcej. Enterprise Architect 12, 13 nie czyta plików EAPX.  Innymi słowy zapisując plik trzeba wybrać takie rozszerzenie pliku, które umożliwi otwarcie tego pliku na starej wersji.

Ponadto Sparx Systems popracował nad logicznym rozmieszeniem elementów w menu aplikacji.

 

I był to doskonały pomysł. Teraz odnalezienie właściwego przycisku (opcji) jest wiele łatwiejsze.

Na koniec należy wspomnieć, że EA 14 w trakcie tworzenia diagramów zaostrzył zasady łączenia elementów ze sobą. Taka sytuacja odrobinę utrudnia modelowanie zwłaszcza, gdy na bazie specyfikacji UML, ArchiMate tworzy się spersonalizowane meta modele.

Reasumując, tradycyjnie mamy zamianę menu oraz szereg nowych widoków i okien, których zadaniem jest usprawnienie pracy. Wymaga to ponownie przyzwyczajenia do nowych warunków pracy.

Aby skrócić czas poznawania opcji w Enterprise Architect przygotowałem tutorial: Sztuka klikania w Enterprise Architect 14

Tutorial jest bezpłatnym przewodnikiem po najważniejszych funkcjach Enterprise Architect. Jest dedykowany dla osób początkujących, którzy chcą poznać podstawowe mechanizmy nawigacji w Enterprise Architect. Nagranie będzie przydatne również dla osób, które przesiadają się na “czternastkę” z wersję poprzednich.

Powodzenia w nauce Enterprise Architect.

 

 

 

Podobne wpisy

 • Raportowanie w Enterprise Architect – selektor szablonów Jako osoba zajmująca się szeroko rozumianą inżynierią oprogramowania często spotykam się z problemem automatycznego wygenerowania dokumentacji z Enterprise Architect. Raportowanie w […]
 • Słownik w Enterprise Architect Każdy inżynier oprogramowania dobrze wie jak ważnym dokumentem jest Słownik w trakcie procesu wytwórczego oprogramowania a szczególnie w jego pierwszych fazach. Bez zrozumienia pojęć czy […]
 • Sprawdzanie pisowni w Enterprise Architect – polski słownik Robiąc projekt piszę szybko i popełniam literówki. Ręczne sprawdzanie wpisów jest kłopotliwe, gdyż domyślnie w Enterprise Architect nie ma zainstalowanego słownika języka polskiego. Można […]
 • Nadchodzi Enterprise Architect 14 Jak niemal co roku, firma Sparx Systems, zapowiedziała kolejną wersję swojego flagowego produktu - Enterprise Architect. W tym roku to już 14 odsłona tego kultowego narzędzia wspierającego […]
 • Enterprise Architect coraz bardziej popularny w sieci Dziś z zadowoleniem zauważyłem iż na stronie www.dobreprogramy.pl pojawił się Enterprise Architect. W dziale projektowanie oprogramowania można znaleźć opis mojego ulubieńca. Bezpośredni […]
Reklama

4 komentarze dla “Enterprise Architect 14 – pierwsze wrażenia”

 1. Czy z wersji EA 14 można bez problemu podłączyć się do repozytorium opartej na bazie danych w przypadku gdy aktualne repozytorium jest rozwijane w wersji 12? W sensie czy nie trzeba robić migracji?
  Drugie pytanie czy cały zespół musi podnieść sobie wersję EA aby modyfikować diagramy wykonane już w wersji 14?

 2. Jeśli pracujecie na bazie danych ze strukturą Schema 1220 to migracji nie trzeba robić i podłączyć się da. W inny przypadku zalecam korektę struktury repozytorium na schema 1220. Nie mam informacji by trzeba było podnieść wersję bazy danych. Doświadczenie mówi, że Sparx potrafi zakodować zmiany w oprogramowanie. Oznacza to, że za pomocą 14 widać wszystkie zmiany wykonane w 12 a w drugą stronę już niekoniecznie. Miałem tak między wersją 11 a 9 więc i tu nie mogę wykluczyć. Mając dostęp do 14 można pobrać wersję 12. Jeśli projekt się toczy pracowałbym na wersji 12. W moim odczuciu wersja 14 wymaga jeszcze chwili na stabilizację.

 3. Wspomina Pan o zaostrzeniu zasad łączenia obiektów. Czy jest jakaś możliwość „wyłączenia /edycji” tego ograniczenia? Jednak czasami trzeba dopasować diagramy do przyjętych w np. firmie wymagań wyglądu.

 4. Cześć błędów zgłosiłem – przykładowo: Derivation Rules z ArchiMate 3.0. Co wersję poprawiają kilka błędów i niedociągnięć. Istotnie mega utrudnienie jest, tym bardziej, że metamodele są różne w firmach. Niebawem będzie artykuł o tym jak wyłączyć te zasady.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry