Category Archives BPMN

Na przestrzeni ostatnich lat świadomość modelowania procesów biznesowych w środowiskach informatycznych i nieinformatycznych rośnie. Nie ma już dyskusji czy warto modelować. Zasadniczo wiadomo, że warto.  Rozważania dotyczą tego co i jak modelować by praktycznie wykorzystać wykonaną pracę. Mam wrażenie, że brakuje wiedzy na temat jak ma sensownie wyglądać modelowanie procesów biznesowych. Jeśli istnieje potrzeba by zgłębić arkana praktycznego modelowania procesów…

Kilka dni temu po raz kolejny uczestniczyłem w dyskusji na temat przewagi BPMN nad diagramami aktywności i odwrotnie w kontekście modelowania procesów biznesowych i systemowych (patrz tekst:  Diagramy procesów systemowych). Oba diagramy bardzo podobne do siebie choć BPMN 2.0 to już mega możliwości. Myślę, że kluczem do decyzji jest zastosowanie (czyt. Twoje potrzeby)

Lubię używać diagramów aktywności gdy:

Powszechnym jest iż czym większa organizacja tym więcej systemów informatycznych. U moich klientów są ich dziesiątki. Tak tak. Przez lata zbiera się ich trochę bo każdy rok to zmiany w procesach biznesowych i bardzo często dodanie nowego systemu. Znam firmy, w których stajnia Augiasza to najlepsze określenie na zaistniałą sytuację.  Co więcej firma albo modeluje procesy biznesowe w oderwaniu od IT albo nie modeluje ich wcale. Czasem modele biznesowe powstają w innym narzędziu niż pracuje IT.

Jak wobec tego poradzić sobie w takiej sytuacji?

Moją propozycją są diagramy procesów systemowych czyli  diagramy aktywności prezentujący proces biznesowy w kontekście używanych systemów lub komponentów oraz ludzi – użytkowników systemów.

Ostatnio otrzymałem pytanie dotyczące polecanych książek o BPMN.  No cóż na rynku obecnie jest jedna książka do polecenia. Jest to książka Szymona Drejewicza “Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych” W książce tej można znaleźć szereg sensownych przykładów opartych na bogatym doświadczeniu autora. Więcej na stronie wydawnictwa Helion

Mimo, że lato w Australii bardzo gorące (wiem to od kolegi pracującego po tamtej stronie globu) to ekipa Sparx’a pracuje pełną parą i nie wybiera się na urlop. Dziś opublikowali  Enterprise Architect w wersji 9.2. Spektakularnych nowości nie ma, ale warto zwrócić uwagę na to, że EA pracuje już w standardzie UML  2.4.1 (najnowsza wersja) oraz umożliwia symulowanie procesów biznesowych…

Analiza porównawcza przedstawiona we wcześniejszych wpisach wskazała na wyższość Enterprose Architect’a  w zakresie modelowania w BPMN (i nie tylko) Poniżej kilka podsumowujących.

Elementy wspólne

Analiza porównawcza Enterprise Architect z BPMN Modelerem wykazała iż narzędzie te:

  • oferują notację BPMN zgodną z obowiązującym standardem
  • oba produkty są na liście OMG
  • raport Gartnera – oba produkty znajdują się w raporcie „Magic Quadrant for Business Process Analysis Tools”

image

Po pierwszej części analizy porównawczej VISIO z Enterprise Architectem w zakresie modelowania w BPMN (i nie tylko) zamiesczam kolejne cechy.

migracja

Wiele narzędzi może importować modele wykonane w Visio. W testach nie sprawdzano jak wygląda import z Visio zawierającym dodatek BPMN Modeler.

Enterprise Architect wspiera XMI. Oba narzędzia umożliwiają import za pomocą CSV

wymiarowanie procesu

Na tym polu Visio wygrywa z Enterprise Architect’em. Identyfikuje zasoby w postaci ludzi i materiałów. Umożliwia szacowaniu czasu i kosztów użycia. Enterprise Architect wymaga dodatkowych narzędzi zewnętrznych.

Ostatnio na prośbę jednej z dużych śląskich firm wykonałem analizę porównawczą przydatności dwóch narzędzi w kontekście modelowanie w BPMN:

Przedmiotem analizy są:

  • Enterprise Architect w wersji 9.0
  • Visio 2010 EN* z dodatkiem BPMN Modeler

*W polskiej wersji językowej dodatek BPMN Modeler nie dział poprawnie

W związku z tym, że  analiza była wykonana non-profit to w najbliższym czasie w 3 odcinakach plus podsumowanie opublikuję jej rezultaty.

Wikipedii nikomu nie trzeba przedstawiać. Pewną ciekawostką, zwłaszcza dla zwolenników BMPN, jest wpis dot. modelowania procesów biznesowych. Pod hasłem Business Process Modeling w rozdziale Modeling and simulation można przeczytać, że diagramami do modelowania procesów biznesowych są: diagram przypadków użycia i diagram aktywności (dowód na rysunku poniżej) Na szczęści twórca tego wpisu nie zapomniał o technikach modelowania procesów biznesowych, gdzie można…

12
Close