Strona poświęcona aplikacjom, które zwiększają moją produktywność lub zwyczajnie ułatwiają życie. Cyklicznie będzie aktualizowana.  Wybrane odnośniki mogą być odnośnikami afiliacyjnymi.

Mój eco system aplikacji oparty jest o Android i Windows. Dlaczego Android? Mam telefon z tym systemem oraz tablet. Wiem, że sporo ludzi stawia na środowisko Apple, ale ja jakoś związałem się ze środowiskiem Google. Korzystam z Google Apps for Work zwanym G Suite. Nie jest mi też obcy Outlook.com, gdzie mamy we własnej domenie całą rodziną konta prywatne.

W swoim eco systemie stawiam na dwie rzeczy. Po pierwsze ważna jeszcze dla mnie jest integracja z systemem Windows, gdyż z takim system mam laptopa. Dopuszczam oczywiście by w systemie Windows lub Android aplikacja działała w przeglądarce internetowej. Po drugie niezależnie od tego jakie urządzenie wezmę do ręki podstawowe aplikacje takie jak obsługa poczty i zadań muszą być w pełni zsynchronizowane.

Oto lista aplikacji ( w kolejności alfabetycznej) wraz z krótką charakterystyką wykorzystania. Skupiłem się na narzędziach, które używam najczęściej:

 • Aplikacja do obsługi banku (Android) – bardzo przydatna zwłaszcza gdy trzeba zapłacić via BLIK. Z płatności NFC korzystam w sytuacjach bardzo awaryjnych.
 • OneNote – zapisuję w nim wszystko co musi zostać na dłużej. Komórką skanuję wizytówki, wrzucam wycinki stron, zdjęcia i skany dokumentów. To moje podstawowe narzędzie pracy. Onenote w grudniu 2016 zastąpił mi Evernote. Zaletą OneNote jest możliwość utworzenia lokalnie zapisywanych notatników. Podnosi to nie tylko bezpieczeństwo przechowywanych notatek, ale także dzięki NAS mam synchronizację i backup w swoich zasobach.
 • Feedly – wykorzystuję tylko na tablecie i komórce by przejrzeć interesujące mnie strony.
 • Google Arkusze – utrzymuję tu oczywiście arkusze. Cenię sobie możliwość pobierania kursów walut ze stron jednego z banków. Na komórce tylko dla podglądu, czasem szybkiej wyceny. Na laptopie korzystam oczywiście z przeglądarki internetowej.
 • Google Chrome – moja podstawowa przeglądarka internetowa. Synchronizacja zakładek i historii odwiedzanych stron jest bardzo użyteczna na wszystkich urządzeniach.
 • Google Dokumenty – piszę tu większość tekstów. Zazwyczaj robię to na tablecie i laptopie. Niestety bardzo często dokument napisany w dokumentach Google trafia do Microsoftowego Word, który pozwala na lepsze formatowanie tekstów oraz jest używany przez moich klientów. Praca zespołowa zarówno na wspomnianych arkuszach jak i dokumentach jest fenomenalna.
 • Google Dysk – podstawowy nośnik do synchronizacji plików pomiędzy tabletem, komórką i laptopem. Nie używam Dropbox bo tam mam tylko 2GB miejsca a na dysku Google mam ok 20 GB.
 • Google Kalendarz – mój must have. Nie muszę chyba nic więcej pisać. Na laptopie, dzięki posiadaniu pakietu G Suite (dawniej Google Apps for Work),  kalendarz obsługuję w Microsoft Outlook.
 • Google Keep – korzystam tylko na komórce. Lista zakupów lub informacje przechowywane na chwilę np.: zdjęcie z tablicy ogłoszeń ze szkoły dzieci. Wiele notatek współdzielę z moją żoną.
 • Google Mapy – wykorzystuję niemal przed każdym wyjazdem. Natężenie ruchu oraz czas dojazdu pomagają mi zoptymalizować moje podróże.
 • Google Poczta (na Android) – wykorzystuję domyślną aplikację Google do obsługi poczty, gdyż pozwala mi ona na odpisywanie z innych adresów e-mail, które mam dodane do poczty. Poczta z innego serwera jest wysyłana via smtp tego serwera co sprawia, że pracuję tak jakbym pisał z innego konta. Na laptopie z  pocztą pracuję w Microsoft Outlook. Rozważam używanie na tablecie i telefonie Outlook.
 • Jakdojade.pl – aplikację wykorzystuję tylko na komórce, gdy podróżuję bez samochodu. Dzięki niej wiem kiedy i w jaki autobus lub tramwaj mam wsiąść by dojechać do celu.
 • Keepass2Android – pozwala mi na użycie zapisanych w Keepass loginów i haseł. Używam tego narzędzia bo pozwala ono na dostęp do dysku Google, za pomocą którego robię synchronizację.
 • PlayerFM – Gdy biegam lub jadę samochodem w dłuższą podróż PlayerFM służy mi od słuchania podcastów
 • SkyCash – aplikację wykorzystuję tylko na komórce. Płacę za parking w Warszawie i innych miastach. Gdy jadę autobusem lub tramwajem w SkyCash kupuję bilet na przejazd.
 • Todoist – kolejny must have. Świetna aplikacja, której używam do gromadzenia zadań. Używam wersji Premium, która oferuje bardzo sensowne przypomnienia na komórce. Zaletą Todoist jest integracja z Outlook. Dzięki temu mam jedno miejsce do zarządzania zadaniami.

Jak widać z powyższej listy używam niewielu aplikacji. Większość z nich oparta jest na środowisku Google, które w tym momencie wydaje mi się najlepsze dla mojego stylu pracy.

 

Narzędzia internetowe:

Hosting. Moja strona jest hostowana na dhosting.pl. Korzystając z linku partnerskiego otrzymujesz dodatkowy rabat.dhosting

Canva – przygotowuję obrazki na Facebook oraz Google +

 

cdn…

Close